| Motor Type | 3 cyl Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 1618 cm³ / 99 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 272hp / 200kW @ 6500rpm |
| Torque | 370Nm / 273lb ft @ 3000rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT |
| Length (cm/inches) | 400 cm / 157.5 in |
| Width (cm/inches) | 181 cm / 71.3 in |
| Height (cm/inches) | 146 cm / 57.5 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 256 cm / 100.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 1280 kg / 2822 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |