| Motor Type | R4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1991 cm³ / 121 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 83hp / 61kW @ 4250rpm |
| Torque | Nm / 0lb ft @ rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT |
| Length (cm/inches) | 470 cm / 185 in |
| Width (cm/inches) | 177 cm / 69.7 in |
| Height (cm/inches) | 140 cm / 55.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 281 cm / 110.6 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 69 L / 18.2 gal (US) |