| Motor Type | V10 |
| Displacement (cc/Cid) | 5200 cm³ / 317 in³ |
| Number of Valves | 40 |
| Power | 560hp / 412kW @ rpm |
| Torque | 500Nm / 369lb ft @ rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 6ST |
| Length (cm/inches) | cm / 0 in |
| Width (cm/inches) | cm / 0 in |
| Height (cm/inches) | cm / 0 in |
| Wheelbase (cm/inches) | cm / 0 in |
| Weight (kg / lbs) | 1250 kg / 2756 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 120 L / 31.7 gal (US) |