| Motor Type | 3 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 999 cm³ / 61 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 95hp / 70kW @ 5000rpm |
| Torque | 175Nm / 129lb ft @ 1500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 406 cm / 159.8 in |
| Width (cm/inches) | 178 cm / 70.1 in |
| Height (cm/inches) | 144 cm / 56.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 256 cm / 100.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 1122 kg / 2474 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 355 L / 12.5 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 40 L / 10.6 gal (US) |