| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 999 cm³ / 61 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 79hp / 58kW @ 6400rpm |
| Torque | 92Nm / 68lb ft @ 5200rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 382 cm / 150.4 in |
| Width (cm/inches) | 165 cm / 65 in |
| Height (cm/inches) | 143 cm / 56.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 249 cm / 98 in |
| Weight (kg / lbs) | 1045 kg / 2304 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 260 L / 9.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 44 L / 11.6 gal (US) |