| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1598 cm³ / 97 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 106hp / 78kW @ 5250rpm |
| Torque | 155Nm / 114lb ft @ 2850rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5AT |
| Length (cm/inches) | 435 cm / 171.3 in |
| Width (cm/inches) | 173 cm / 68.1 in |
| Height (cm/inches) | 153 cm / 60.2 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 263 cm / 103.5 in |
| Weight (kg / lbs) | 1070 kg / 2359 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 510 L / 18 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |