| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1997 cm³ / 122 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 150hp / 110kW @ 6000rpm |
| Torque | 200Nm / 147lb ft @ 4400rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | CVT |
| Length (cm/inches) | 450 cm / 177.2 in |
| Width (cm/inches) | 184 cm / 72.4 in |
| Height (cm/inches) | 161 cm / 63.4 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 264 cm / 103.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1437 kg / 3168 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 472 L / 16.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 65 L / 17.2 gal (US) |