| Motor Type | V12 |
| Displacement (cc/Cid) | 11310 cm³ / 690 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 260hp / 191kW @ 3000rpm |
| Torque | 770Nm / 568lb ft @ 1700rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 3MT |
| Length (cm/inches) | cm / 0 in |
| Width (cm/inches) | cm / 0 in |
| Height (cm/inches) | cm / 0 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 342 cm / 134.6 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |