| Motor Type | R4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1199 cm³ / 73 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 75hp / 55kW @ 4200rpm |
| Torque | 180Nm / 133lb ft @ 2000rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 424 cm / 166.9 in |
| Width (cm/inches) | 164 cm / 64.6 in |
| Height (cm/inches) | 150 cm / 59.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 246 cm / 96.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1150 kg / 2535 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 480 L / 17 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 45 L / 11.9 gal (US) |