| Motor Type | 6 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 4089 cm³ / 249 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 145hp / 107kW @ 4000rpm |
| Torque | 315Nm / 232lb ft @ 1600rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 3MT |
| Length (cm/inches) | 524 cm / 206.3 in |
| Width (cm/inches) | 195 cm / 76.8 in |
| Height (cm/inches) | 130 cm / 51.2 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 297 cm / 116.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1522 kg / 3355 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 481 L / 17 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 76 L / 20.1 gal (US) |