| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 5547 cm³ / 338 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 227hp / 167kW @ 4750rpm |
| Torque | 378Nm / 279lb ft @ 3250rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 458 cm / 180.3 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 131 cm / 51.6 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 246 cm / 96.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1715 kg / 3781 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 260 L / 9.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 85 L / 22.5 gal (US) |