| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4520 cm³ / 276 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 160hp / 118kW @ 4200rpm |
| Torque | 312Nm / 230lb ft @ 2500rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 3AT |
| Length (cm/inches) | 463 cm / 182.3 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 129 cm / 50.8 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 246 cm / 96.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1631 kg / 3596 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 252 L / 8.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 90 L / 23.8 gal (US) |