| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2350 cm³ / 143 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 136hp / 100kW @ 5500rpm |
| Torque | 193Nm / 142lb ft @ 2500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 486 cm / 191.3 in |
| Width (cm/inches) | 180 cm / 70.9 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 279 cm / 109.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 1510 kg / 3329 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |