| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1588 cm³ / 97 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 160hp / 118kW @ 7600rpm |
| Torque | 171Nm / 126lb ft @ 6100rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT |
| Length (cm/inches) | 439 cm / 172.8 in |
| Width (cm/inches) | 176 cm / 69.3 in |
| Height (cm/inches) | 139 cm / 54.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | cm / 0 in |
| Weight (kg / lbs) | 900 kg / 1984 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |