| Motor Type | 4cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1994 cm³ / 122 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 150hp / 110kW @ 5100rpm |
| Torque | 229Nm / 169lb ft @ 3500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 447 cm / 176 in |
| Width (cm/inches) | 171 cm / 67.3 in |
| Height (cm/inches) | 142 cm / 55.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 257 cm / 101.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1098 kg / 2421 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 510 L / 18 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |