| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 5408 cm³ / 330 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 310hp / 228kW @ 5000rpm |
| Torque | 495Nm / 365lb ft @ 3500rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 6AT |
| Length (cm/inches) | 589 cm / 231.9 in |
| Width (cm/inches) | 201 cm / 79.1 in |
| Height (cm/inches) | 189 cm / 74.4 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 366 cm / 144.1 in |
| Weight (kg / lbs) | 2676 kg / 5899 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 0 L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 0 L / 0 gal (US) |