| Motor Type | 4cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1493 cm³ / 91 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 97hp / 71kW @ 5800rpm |
| Torque | 132Nm / 97lb ft @ 4500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 424 cm / 166.9 in |
| Width (cm/inches) | 168 cm / 66.1 in |
| Height (cm/inches) | 142 cm / 55.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 241 cm / 94.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1053 kg / 2321 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 296 L / 10.5 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 45 L / 11.9 gal (US) |