| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1598 cm³ / 97 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 147hp / 108kW @ 5000rpm |
| Torque | 275Nm / 203lb ft @ 1750rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 7AMT |
| Length (cm/inches) | 455 cm / 179.1 in |
| Width (cm/inches) | 186 cm / 73.2 in |
| Height (cm/inches) | 170 cm / 66.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 267 cm / 105.1 in |
| Weight (kg / lbs) | 1593 kg / 3512 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 500 L / 17.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 51 L / 13.5 gal (US) |