| Motor Type | 4 Cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1997 cm³ / 122 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 101hp / 74kW @ 5500rpm |
| Torque | 167Nm / 123lb ft @ 3500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 429 cm / 168.9 in |
| Width (cm/inches) | 164 cm / 64.6 in |
| Height (cm/inches) | 152 cm / 59.8 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 262 cm / 103.1 in |
| Weight (kg / lbs) | 1120 kg / 2469 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 178 L / 6.3 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |