| Motor Type | R3 |
| Displacement (cc/Cid) | 999 cm³ / 61 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 115hp / 85kW @ 5000rpm |
| Torque | 200Nm / 147lb ft @ 2000rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT, 7AMT |
| Length (cm/inches) | 436 cm / 171.7 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 147 cm / 57.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 265 cm / 104.3 in |
| Weight (kg / lbs) | 1209 kg / 2665 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |