| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 2800 cm³ / 171 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 125hp / 92kW @ 3600rpm |
| Torque | 284Nm / 209lb ft @ 1800rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 468 cm / 184.3 in |
| Width (cm/inches) | 175 cm / 68.9 in |
| Height (cm/inches) | 200 cm / 78.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 279 cm / 109.8 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |