| Motor Type | V6 |
| Displacement (cc/Cid) | 3345 cm³ / 204 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 344hp / 253kW @ rpm |
| Torque | 815Nm / 601lb ft @ rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 10AT |
| Length (cm/inches) | 496 cm / 195.3 in |
| Width (cm/inches) | 199 cm / 78.3 in |
| Height (cm/inches) | 197 cm / 77.6 in |
| Wheelbase (cm/inches) | cm / 0 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |