| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1590 cm³ / 97 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 96hp / 71kW @ rpm |
| Torque | 132Nm / 97lb ft @ 4000rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 367 cm / 144.5 in |
| Width (cm/inches) | 163 cm / 64.2 in |
| Height (cm/inches) | 167 cm / 65.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 220 cm / 86.6 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 42 L / 11.1 gal (US) |