| Motor Type | V8 Twin Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 5461 cm³ / 333 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 550hp / 404kW @ 5250rpm |
| Torque | 800Nm / 590lb ft @ 2000rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AMT |
| Length (cm/inches) | 491 cm / 193.3 in |
| Width (cm/inches) | 187 cm / 73.6 in |
| Height (cm/inches) | 147 cm / 57.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 287 cm / 113 in |
| Weight (kg / lbs) | 1942 kg / 4281 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 1625 L / 57.4 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |