| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 6208 cm³ / 379 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 507hp / 373kW @ 6800rpm |
| Torque | 610Nm / 450lb ft @ 5200rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AMT |
| Length (cm/inches) | 472 cm / 185.8 in |
| Width (cm/inches) | 180 cm / 70.9 in |
| Height (cm/inches) | 143 cm / 56.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 277 cm / 109.1 in |
| Weight (kg / lbs) | 1780 kg / 3924 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 351 L / 12.4 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 66 L / 17.4 gal (US) |