| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 6208 cm³ / 379 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 507hp / 373kW @ 6800rpm |
| Torque | 630Nm / 465lb ft @ 5200rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 488 cm / 192.1 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 147 cm / 57.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1830 kg / 4034 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 450 L / 15.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |