| Motor Type | V8 Twin Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 4663 cm³ / 285 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 402hp / 296kW @ 5000rpm |
| Torque | 600Nm / 442lb ft @ 1600rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 470 cm / 185 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 139 cm / 54.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 276 cm / 108.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1711 kg / 3772 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 377 L / 13.3 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 66 L / 17.4 gal (US) |