| Motor Type | V6 Twin Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 2996 cm³ / 183 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 329hp / 242kW @ 5250rpm |
| Torque | 480Nm / 354lb ft @ 1600rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 488 cm / 192.1 in |
| Width (cm/inches) | 185 cm / 72.8 in |
| Height (cm/inches) | 147 cm / 57.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 287 cm / 113 in |
| Weight (kg / lbs) | 1865 kg / 4112 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 450 L / 15.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 59 L / 15.6 gal (US) |