| Motor Type | 4 cyl Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 1796 cm³ / 110 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 201hp / 148kW @ 5500rpm |
| Torque | 311Nm / 229lb ft @ 2200rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 459 cm / 180.7 in |
| Width (cm/inches) | 177 cm / 69.7 in |
| Height (cm/inches) | 143 cm / 56.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 276 cm / 108.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1555 kg / 3428 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 351 L / 12.4 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 66 L / 17.4 gal (US) |