| Motor Type | V6 |
| Displacement (cc/Cid) | 3498 cm³ / 213 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 302hp / 222kW @ 6500rpm |
| Torque | 370Nm / 273lb ft @ 3500rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 453 cm / 178.3 in |
| Width (cm/inches) | 189 cm / 74.4 in |
| Height (cm/inches) | 167 cm / 65.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 276 cm / 108.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1850 kg / 4078 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 467 L / 16.5 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 66 L / 17.4 gal (US) |