| Motor Type | V6 |
| Displacement (cc/Cid) | 3498 cm³ / 213 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 268hp / 197kW @ 6000rpm |
| Torque | 350Nm / 258lb ft @ 2400rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 453 cm / 178.3 in |
| Width (cm/inches) | 184 cm / 72.4 in |
| Height (cm/inches) | 170 cm / 66.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 276 cm / 108.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1831 kg / 4037 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 660 L / 23.3 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 66 L / 17.4 gal (US) |