| Motor Type | 6 cyl Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 3222 cm³ / 197 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 201hp / 148kW @ 4200rpm |
| Torque | 500Nm / 369lb ft @ 1800rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 5AT |
| Length (cm/inches) | 482 cm / 189.8 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1740 kg / 3836 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 450 L / 15.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |