| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4966 cm³ / 303 in³ |
| Number of Valves | 24 |
| Power | 302hp / 222kW @ 5600rpm |
| Torque | 460Nm / 339lb ft @ 2700rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 7AT |
| Length (cm/inches) | 483 cm / 190.2 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1730 kg / 3814 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 450 L / 15.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 78 L / 20.6 gal (US) |