| Motor Type | V6 |
| Displacement (cc/Cid) | 3199 cm³ / 195 in³ |
| Number of Valves | 18 |
| Power | 221hp / 163kW @ 5600rpm |
| Torque | 315Nm / 232lb ft @ 3000rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 5AT |
| Length (cm/inches) | 483 cm / 190.2 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1735 kg / 3825 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 450 L / 15.9 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 78 L / 20.6 gal (US) |