| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 3996 cm³ / 244 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 460hp / 338kW @ 5500rpm |
| Torque | 660Nm / 487lb ft @ 1850rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 8AT |
| Length (cm/inches) | 517 cm / 203.5 in |
| Width (cm/inches) | 195 cm / 76.8 in |
| Height (cm/inches) | 149 cm / 58.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 300 cm / 118.1 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 505 L / 17.8 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 82 L / 21.7 gal (US) |