| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1834 cm³ / 112 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 143hp / 105kW @ 6500rpm |
| Torque | 170Nm / 125lb ft @ 4800rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 420 cm / 165.4 in |
| Width (cm/inches) | 180 cm / 70.9 in |
| Height (cm/inches) | 162 cm / 63.8 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 269 cm / 105.9 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 700 L / 24.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 55 L / 14.5 gal (US) |