| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4973 cm³ / 303 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 184hp / 135kW @ 4500rpm |
| Torque | 335Nm / 247lb ft @ 2000rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 529 cm / 208.3 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 141 cm / 55.5 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 308 cm / 121.3 in |
| Weight (kg / lbs) | 1755 kg / 3869 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 430 L / 15.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 90 L / 23.8 gal (US) |