| Motor Type | 5 cyl Turbo |
| Displacement (cc/Cid) | 2998 cm³ / 183 in³ |
| Number of Valves | 10 |
| Power | 118hp / 87kW @ 4350rpm |
| Torque | 240Nm / 177lb ft @ 2400rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 515 cm / 202.8 in |
| Width (cm/inches) | 182 cm / 71.7 in |
| Height (cm/inches) | 144 cm / 56.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 294 cm / 115.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1710 kg / 3770 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 430 L / 15.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 77 L / 20.3 gal (US) |