| Motor Type | 5 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2998 cm³ / 183 in³ |
| Number of Valves | 10 |
| Power | 77hp / 57kW @ 4400rpm |
| Torque | 156Nm / 115lb ft @ 2400rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 476 cm / 187.4 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 140 cm / 55.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 271 cm / 106.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 1550 kg / 3417 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 500 L / 17.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |