| Motor Type | 6 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2746 cm³ / 168 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 140hp / 103kW @ 5500rpm |
| Torque | 197Nm / 145lb ft @ 4500rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 485 cm / 190.9 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 144 cm / 56.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 280 cm / 110.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1565 kg / 3450 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 500 L / 17.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |