| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2404 cm³ / 147 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 67hp / 49kW @ 4000rpm |
| Torque | 132Nm / 97lb ft @ 2400rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT, 4AT |
| Length (cm/inches) | 485 cm / 190.9 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 144 cm / 56.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 280 cm / 110.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1420 kg / 3131 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 500 L / 17.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 65 L / 17.2 gal (US) |