| Motor Type | 6 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2778 cm³ / 169 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 180hp / 132kW @ 5750rpm |
| Torque | 262Nm / 193lb ft @ 4500rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT, 4AT |
| Length (cm/inches) | 500 cm / 196.9 in |
| Width (cm/inches) | 181 cm / 71.3 in |
| Height (cm/inches) | 144 cm / 56.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 1525 kg / 3362 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 610 L / 21.5 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 82 L / 21.7 gal (US) |