| Motor Type | 6 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2746 cm³ / 168 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 120hp / 88kW @ 4800rpm |
| Torque | 194Nm / 143lb ft @ 2800rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 497 cm / 195.7 in |
| Width (cm/inches) | 179 cm / 70.5 in |
| Height (cm/inches) | 140 cm / 55.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 275 cm / 108.3 in |
| Weight (kg / lbs) | 1565 kg / 3450 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 78 L / 20.6 gal (US) |