| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1197 cm³ / 73 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 117hp / 86kW @ 4500rpm |
| Torque | 190Nm / 140lb ft @ 2000rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT |
| Length (cm/inches) | 451 cm / 177.6 in |
| Width (cm/inches) | 184 cm / 72.4 in |
| Height (cm/inches) | 161 cm / 63.4 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 265 cm / 104.3 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 472 L / 16.7 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 65 L / 17.2 gal (US) |