| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1275 cm³ / 78 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 68hp / 50kW @ rpm |
| Torque | Nm / 0lb ft @ rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 400 cm / 157.5 in |
| Width (cm/inches) | 169 cm / 66.5 in |
| Height (cm/inches) | cm / 0 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 251 cm / 98.8 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 300 L / 10.6 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |