| Motor Type | 1 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 248 cm³ / 15 in³ |
| Number of Valves | 2 |
| Power | 14hp / 10kW @ 5200rpm |
| Torque | 20Nm / 15lb ft @ 4650rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT |
| Length (cm/inches) | 336 cm / 132.3 in |
| Width (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Height (cm/inches) | 124 cm / 48.8 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 195 cm / 76.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 425 kg / 937 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 23 L / 6.1 gal (US) |