| Motor Type | 3 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 659 cm³ / 40 in³ |
| Number of Valves | 6 |
| Power | 42hp / 31kW @ 6800rpm |
| Torque | 53Nm / 39lb ft @ 4400rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 3AT |
| Length (cm/inches) | 330 cm / 129.9 in |
| Width (cm/inches) | 140 cm / 55.1 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 228 cm / 89.8 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 32 L / 8.5 gal (US) |