| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1998 cm³ / 122 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 326hp / 240kW @ 5000rpm |
| Torque | 500Nm / 369lb ft @ rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 8AT |
| Length (cm/inches) | 510 cm / 200.8 in |
| Width (cm/inches) | 190 cm / 74.8 in |
| Height (cm/inches) | 147 cm / 57.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 307 cm / 120.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1975 kg / 4354 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 420 L / 14.8 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 46 L / 12.2 gal (US) |