| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4361 cm³ / 266 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 515hp / 379kW @ 8300rpm |
| Torque | 515Nm / 380lb ft @ 5500rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 6ST |
| Length (cm/inches) | 439 cm / 172.8 in |
| Width (cm/inches) | 201 cm / 79.1 in |
| Height (cm/inches) | 121 cm / 47.6 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 251 cm / 98.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 1190 kg / 2623 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 105 L / 27.7 gal (US) |