| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 5896 cm³ / 360 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 175hp / 129kW @ 4000rpm |
| Torque | 387Nm / 285lb ft @ 2400rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 3AT |
| Length (cm/inches) | 455 cm / 179.1 in |
| Width (cm/inches) | 181 cm / 71.3 in |
| Height (cm/inches) | 134 cm / 52.8 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 274 cm / 107.9 in |
| Weight (kg / lbs) | 1347 kg / 2970 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 317 L / 11.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 60 L / 15.9 gal (US) |